16 жовтня 2023 р.

Казка оживає: відомі українські ілюстратори книг

Мабуть, багатьом із нас в дитинстві книжки подобались саме за їх чудові ілюстрації. Чарівна сила художника може як прищепити любов до книжки, так і навпаки, відштовхнути. Не всім вистачає таланту, аби творити на втіху дитині та по-справжньому насолоджуватись своєю працею. Мабуть для цього самим треба бути трішки дітьми, з їх щирістю та безпосередністю. Саме слово “ілюстрація” з латинського перекладається як “освітлення”. То хто ж ті найкращі художники, які у темряві освітлюють юним читачам шлях до дитячої книги?


Неперевершені українські ілюстратори та книги, які вони ілюстрували:


Владислав Єрко -  український художник-ілюстратор, переможець багатьох художніх та книжкових виставок, володар численних нагород, найбільш відомий своєю співпрацею з дитячим видавництвом «А-ба-ба-га-ла-ма-га». Проілюстрована ним «Снігова королева» Ганса Християна Андерсена завоювала гран-прі на всеукраїнському конкурсі «Книжка року – 2000», титул «Найкраща дитяча книга – 2006» у США, медаль Фонду Андерсена та чимало інших нагород. У 2004 році книжка «Казки Туманного Альбіону», оформлена художником, отримала нагороду як «Книжка року-2003». Казкові ілюстрації Єрко -  це дивовижний всесвіт, який вабить та чарує.


 



Євгенія Гапчинська – це популярна живописниця, яка вважається найдорожчою серед сучасних українських художників. Її стиль, мабуть, найближче підходить дітям, адже роботи Гапчинської дуже добрі, трішки наївні та щирі. Кожного року художниця робить чимало нових виставок в Україні та за кордоном. Її роботи зберігаються в європейських музеях і приватних колекціях найвідоміших людей. У 2008 році Укрпошта ввела у обіг марки «Знаки зодіаку» авторства Євгенії Гапчинської, які неодмінно мають бути у колекціях маленьких філателістів. Найвідоміші ілюстрації дитячих книг художниці це – «Аліса в країні чудес» Льюіса Керрола (видавництво «Фоліо»), «Ліза та її сни» Івана Малковича (видавництво «А-ба-ба-га-ла-ма-га»). 



Кость Лавро – відомий книжковий графік, лауреат Шевченківської премії. Його роботи неодноразово входили до виставок дитячої книги у Болоньї, Братиславі тощо. У своїх колоритних ілюстраціях художник наслідує український авангард 20-х років з елементами народного малярства. Його ілюстрації до книжки «Ніч перед Різдвом» Миколи Гоголя здобули численні нагороди та титули. Співпрацює з українськими видавництвами «А-ба-ба-га-ла-ма-га», «Розумна дитина» та популярним французьким дитячим журналом «Pomme d’Api». Персонажі художника мають неповторні національні риси та стиль, який легко вирізнити серед інших. Класичні котики та зайчики Костя Лавра стали улюбленими мальованими персонажами багатьох українських дітей.





Катерина Штанко вважається однією з найуспішніших українських дитячих графіків. Має безліч нагород та дипломів за свої неповторні, яскраві ілюстрації. А зробила вона їх чимало, адже встигла оформити вже кілька десятків дитячих книг. Душа її пензля лежить до етнічних казок, ще у 80-х роках минулого століття проілюструвала «Фінські народні казки», «Норвезькі народні казки». Її малюнки до книги видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» – «Сто казок» можуть викликати лише захват. Незабаром видавництво «Старий лев» випустить нову книжку з ілюстраціями Катерини Штанко «Слон на ім’я Ґудзик» письменниці Лесі Ворониної. У її роботах дуже багато сонця та світла, мабуть саме тому вони вже давно полюбились дітлахам України.




Ростислав Попський — український художник-ілюстратор. 

Після закінчення Шепетівської середньої школи № 6 та дитячої художньої школи вступив до Хмельницького інституту управління і права, який закінчив 2004 року. Деякий час після закінчення інституту працював учителем малювання. 2010 року надіслав кілька своїх малюнків до «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ», і несподівано отримав пропозицію проілюструвати одну з найулюбленіших книжок свого дитинства «Пригоди короля Мацюся». Це докорінно змінило його плин життя, і як наслідок — він цілковито і остаточно зосередився на книжковій ілюстрації, покинувши державну службу. Також проілюстрував відоме видання "Тореадори з Васюківки".




Ольга Кузнецова - художниця, ілюстраторка дитячих книжок. Закінчила художню школу в Черкасах та Черкаське училище за спеціальністю художньо-декоративний розпис. У 18 років переїхала до Києва, де з 1998-го працювала художником-мультиплікатором на київській студії «Борисфен-Лютес», відтак закінчила видавничо-поліграфічний факультет КПІ за спеціальністю художник-ілюстратор. У цей час почала ілюструвати дитячі журнали «Стежка», «Професор Крейд», «Пізнайко», літературний журнал «Дніпро».

Співпрацює з українськими видавництвами, малює обкладинки до аудіо-книг. Інколи малює з допомогою графічних комп’ютерних програм, проте віддає перевагу олійному живопису. Ілюструвала дитячі книжки Галини Пагутяк, Марини Павленко, Івана Андрусяка, Олексія Надемлінського, Надії Гуменюк, Євгенії Кононенко, Лесі Мовчун, Оле Лун Кінкеґора, Т. С. Еліота та інших.



Немає коментарів:

Дописати коментар