13 березня 2025 р.

Шевченко і Київ

Надзвичайно цікавий та захопливий урок-подорож "Шевченко і Київ" організувала бібліотека для учнів 9-х класів ліцею № 187 в партнерстві з Музеєм історичного центру міста Києва.

Науковий співробітник музею Надія Наумова "провела" учнів куточками нашого міста, пов'язаними з перебуванням Тараса Шевченка в Києві.  Маловідомі факти, фото, документи та публікації тих часів стали для них неймовірним відкриттям.







Також учні мали змогу ознайомитись з  геніальними поетичними творами та прекрасними картинами тогочасного Києва, які були написані Тарасом Шевченком в місті, яке він так любив.

"... Дивлюся,

Мов на небі висить

      Святий Київ наш великий,

      Святим дивом сяють

      Храми Божі, ніби

      З самим Богом розмовляють.

      Дивлюся я, а сам млію.

      Тихо задзвонили у Києві,

      Мов на небі..."

                               ("Варнак")


Вивчаймо, читаймо і відкриваймо Шевченка разом!




 

21 лютого 2025 р.

Яка ж багата рідна мова!

Сьогодні - Міжнародний день рідної мови.

Це свято є символом підтримки мовної та культурної спадщини народів у всьому світі.

В Україні це свято має особливе значення, адже наша мова - невіддільна частина історії та боротьби за незалежність. Сьогодні українська мова - один із найважливіших символів нашої державності. Кожен, хто говорить українською, робить свій внесок у збереження та зміцнення української державності. Саме тому так важливо вивчати українську мову та передавати її наступним поколінням.

Збагатити свою мову, розвивати лінгвістичний інтелект, увагу, ерудицію - все це діти можуть в нашому розмовному клубі української мови "МОВОЗНАЙКО".

Сьогодні на дітей чекали цікаві та веселі мовні ігри, вони відкривали для себе фразеологічне багатство української мови. Фразеологізми - одне з невичерпних джерел багатства і виразності мовлення, які живлять та наповнюють його свіжістю, довершеністю та оригінальністю. Це скарбниця мудрості народу, в них відбито його історію, культуру, побут та багатовіковий досвід. А їх доречне вживання робить наше мовлення багатим, образним, яскравим, барвистим і неповторним.

Вчитися граючи - легко!

"МОВОЗНАЙКО" чекає вас щосереди о 15.00!

У нас вивчати мову весело!








15 лютого 2025 р.

...Окликом з вічності

15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Ця пам’ятна  дата приурочена до дня виведення радянських військ з Афганістану.

Про українців, які пройшли крізь пекло Афганської війни, "розповідає" фотодокументальна виставка-експозиція в нашій бібліотеці.


Афганська війна — остання з великих імперських авантюр СРСР.

15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю. Війна була програна. На жаль, росія, як правонаступник СРСР, так і не зробила висновків — тепер вона прийшла з війною в Україну.

Попри все, українці-ветерани війни в Афганістані, починаючи з 2014 року, використали той досвід для захисту територіальної цілісності України, діляться ним із сучасними захисниками.  Багато з них боронять державний суверенітет під час повномасштабного вторгнення.

Ми маємо пам’ятати, що немає виправдання тим страшним втратам, які понесли тоді звичайні родини, чиї сини та доньки були використані режимом для посилення імперських амбіцій Кремля. Та війна лишила страшний шрам на тілі багатьох народів тодішнього СРСР.

...Окликом з вічності: книга Пам'яті мужніх синів міста Києва, які загинули на війні 
в Афганістані / авт.-упоряд. О. І. Шепелєв. - К. : [б.в.], 2009. - 240 с.: іл.

Вічна пам’ять загиблим...







 

1 лютого 2025 р.

Найвеселіших книг творець!

З нагоди 95-ої річниці від дня народження геніального най-най-найвеселішого дитячого письменника - ВСЕВОЛОДА ЗІНОВІЙОВИЧА НЕСТАЙКА, ім'я якого з великою гордістю і радістю носить наша бібліотека, відбувся День відкритих дверей, присвячений улюбленому  письменнику.

30 січня... Такий теплий та сонячний день серед зими - це неймовірно! А все, мабуть, тому, що таким сонячним був сам письменник, такими є його книги, що наповнені сонцем, добром та  радістю безтурботного дитинства. В піднесеній, світлій, дружній атмосфері діти надзвичайно цікаво та весело проводили цей день в бібліотеці. Протягом всього дня у нас відбувалися захоплюючі ігри, конкурси, читання та обговорення творів письменника, літературні подорожі сторінками книг, перегляди фільмів, майстер-класи, на яких діти малювали та ліпили з глини героїв улюблених книг - Яву та Павлушу, корову Контрибуцію, їжачка Колька Колючку, зайчика Косю Вуханя. А ще  діти  дізнавалися дуже  багато цікавого про свого улюбленого письменника. А скільки нових книг діти взяли додому, скільки ще буде зустрічей з новими героями книжок!





  

  

За прекрасну колекцію книг, яка зібрана в нашій бібліотеці, висловлюємо щиру подяку Олені Всеволодівні Максименко (Нестайко) та родині письменника від колективу та наших юних читачів. Всі найновіші видання книг Всеволода Нестайка першими з'являються в нашій бібліотеці. 

Поспішайте до нас!

Герої веселих і мудрих книжок Всеволода Нестайка чекають зустрічі з вами!


26 січня 2025 р.

Збережемо нашу планету разом!

Щороку 26 січня відзначається Всесвітній день екологічної освіти. 
Цей день нагадує нам про важливість екологічної освіти для сталого майбутнього. Його метою є привернення уваги до важливості знань про довкілля та вплив людини на нього.

Екологічна освіта сприяє:

- розвитку свідомого ставлення до природи 🌿,

- популяризації сталого способу життя ♻️,

- формуванню активної громадянської позиції для захисту довкілля 🌏.

ЩО МИ МОЖЕМО ЗРОБИТИ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ПРИРОДИ ВЖЕ СЬОГОДНІ?

Природа - це безпосереднє середовище проживання людини, тож дуже важливо дбайливо до неї ставитися, аби зберегти для наступних поколінь. Завдання охорони навколишнього природного середовища наразі стоїть перед усім людством.

Кожен з нас може змінити свій спосіб життя, щоб допомогти природі. Почати можна з малого, поступово переходячи до більш серйозних кроків, і ви внесете свій внесок у спільну справу – захист навколишнього середовища. Зверніть увагу на свій дім і повсякденні звички. Поділіться своїми знаннями з оточуючими. Ми можемо жити в злагоді з природою й повинні захистити нашу планету - наш спільний дім.

Як бути дружнім до довкілля?

Використовуйте енергозберігаючі лампи. Вони споживають в 3-5 разів менше електроенергії, ніж лампи розжарювання.

Вимикайте на ніч комп'ютер, телевізори. Комп'ютери та деякі інші прилади (телевізори, hi-fi системи) споживають енергію навіть в сплячому режимі, тому вимикайте прилади повністю, коли вони не використовуються (виймайте вилку з розетки).

Сортуйте сміття. Окремо зібрані відходи - це не сміття, це вторинна сировина.

Ходіть за покупками з еко-торбами. Намагайтеся не брати пропоновані пластикові пакети в магазині, заведіть свою торбу з екологічних матеріалів і носіть її з собою.

Не використовуйте одноразове. Намагайтеся не купувати продукцію одноразового використання, замість цього віддайте перевагу відповідним багаторазовим речам.

Позбавтеся від неекономічної техніки. При покупці звертайте увагу на економічність техніки (маркування А, А+, Energy Star), таким чином можна зменшити свій рахунок за електроенергію на 30%.

Правильно обирайте побутову хімію. Перед покупкою миючих засобів обов'язково зверніть увагу на їх склад, зазначений на упаковці та уважно прочитайте інструкцію.

Здавайте макулатуру. Для виготовлення 60 кг паперу зрубують дерево. Коли ми бачимо величезні ділянки вирубок, нам жаль ліс, і в той же час ми викидаємо газети у відро для сміття.

Обирайте корисне для себе та природи. Обирайте екологічно безпечні продукти, вирощені без застосування добрив і пестицидів.

Цей День дає можливість кожному з нас взяти на себе відповідальність за турботу про нашу планету й активно сприяти змінам.

Саме від нас залежить наше майбутнє!

Разом ми можемо зробити планету кращим місцем для майбутніх поколінь!💚

Екологічна вікторина «Пізнавай природу»

Перевір свої знання!

1.    Що таке екологія?

2.    Що таке природа?

3.    Скільки законів природи?

4.    Що таке навколишнє середовище?

5.    Що таке гідросфера?

6.    Як назвати одним словом усіх тварин?

7.    Що таке атмосфера?

8.    Як одним словом назвати всі рослини?

9.    Що таке літосфера?

Відповіді: 1.Наука про взаємовідносини живих організмів. 2. Всесвіт. 3. Чотири. 4. Все, що оточує нас. 5. Вода. 6. Фауна. 7. Повітряна оболонка Землі. 8. Флора. 9. Грунт. 

24 січня 2025 р.

Казковий світ Ернста Гофмана

 

24 січня 1776 року у місті Кенігсберг в сім'ї прусського адвоката народився відомий німецький письменник, художник романтичного напряму, а також композитор, який творив під псевдонімом - Йоганн Крейслер, Ернст Теодор Амадей Гофман (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann).

Коли хлопчикові було три роки, його батьки розійшлися, і мати повернулася в будинок своїх рідних, де хлопчик виховувався під впливом дядька-юриста, людини розумної і талановитої. Гофман рано продемонстрував здібності до музики і малювання, проте вибір майбутньої професії був визначений сімейною традицією: Гофман вибрав собі стезю юриспруденції. Після закінчення університету він пов'язав своє життя з державною службою та в  1800 році  покинув Кенігсберг і до 1807 року працював за фахом, у вільний час, займаючись музикою і малюванням. У цей час Гофман воістину щасливий: пише симфонічну і камерну музику. Найбільшим, найважливішим з усіх видів мистецтва він вважав, як і слід романтикові, музику, їй віддав багато творчих зусиль і таланту. Протягом декількох років він написав чимало музичних творів, серед яких-опери «Аврора» і «Ундіна», балет «Арлекін» і сонати для фортепіано. Ернст Гофман – це перший музичний критик в Німеччині, рецензії та статті якого друкувались в журналах та газетах.  У Варшаві він створює  свій власний оркестр і стає його диригентом, пише критичні статті про музичні твори Бетховена.

До літературної діяльності Гофман звернувся, коли йому було вже понад тридцять років, але саме вона зробила його одним з найвідоміших німців XIX століття.  У 1809 році Ернст Гофман опублікував новелу «Кавалер Глюк», яка стала першим твором у його творчій біографії. Після цього він написав ще чимало новел, які пізніше були об’єднані в збірник «Фантазії в манері Калло".

За своє життя Гофман написав десятки казок, повістей і романів ( «Еліксири сатани», «Повелитель бліх», «Життєві переконання кота Мура», «Лускунчик і Мишачий король» та ін.

Блискуча фантазія в поєднанні з суворим і прозорим стилем забезпечили творам Гофмана особливе, почесне місце в німецькій і світовій літературі, вони сьогодні є золотим фондом світової літератури. Багато своїх творів були ілюстровані самим письменником.


 

Чи знаєте ви що...

- Гофман у своєму імені Ернст Теодор Вільгельм змінив останню частину на Амадей на честь улюбленого композитора - Вольфганга Амадея Моцарта.

- У 12 років він уже вмів грати на органі, скрипці, гітарі та арфі. Створив першу в історії романтичну оперу «Ундіна».

- До 18 років Ернст Гофман проживав тільки з дядьком. Його батьки розлучилися, коли йому було три роки. Жив він у бабусі, а його вихованням займався дядько Отто Дерфер. Хлопчика з дядьком об’єднувала тільки любов до музики.

·      - Гофман порівнював юридичну фірму, де він працював, зі скелею Прометея.

·      Все життя вважав, що його переслідували невдачі. Спочатку від нього відмовились батьки. Потім йому довелось вивчити юридичну справу, яку він ненавидів всією душею, потім загинула його донька.

·      Майже все життя він провів в голоді і холоді. Дійсно, щасливим та безтурботним його життя не можна назвати.

·       Гофман був відомий не лише як письменник, а й як талановитий композитор та музикант. Він працював як диригент, скрипаль та композитор, написавши кілька опер, симфоній і інших музичних творів.

·        Багато його творів, включаючи "Лускунчика", "Розповіді Гофмана" та "Оповіді про піщаного чоловічка", були використані як основа для  багатьох опер і балетів.

·       Хоча Гофман був німецьким письменником, він провів багато часу в Польщі та Франції, працюючи у різних містах та писавши свої твори.

·      Твори Гофмана, зокрема його фантастична проза, відіграли важливу роль у створенні сучасного жанру жахів та фентезі. Його роботи мають характерний стиль, що вплинув на таких авторів, як Едгар Алан По та Франц Кафка.

 Читайте дивовижні твори Ернста Гофмана в  нашій бібліотеці!

 




1 січня 2025 р.

Ялинка моєї бабусі. Сімейні реліквії, які об'єднують покоління

 В ці новорічні дні в нашій бібліотеці ви можете побачити, якими були ялинкові іграшки та прикраси в минулому сторіччі. Найстарішим іграшкам близько 75 років.

Ця ялинка з вінтажними прикрасами дуже подобається дітям, а також старшому поколінню наших користувачів як теплий спогад свого дитинства.













Чекаємо в бібліотеці!